Bayılacağınız 15 Bahçe Tasarımı Önerisi

5
(4)

Alanınızdan en iyi şekilde yararlanmak ve muhteşem ve işlevsel bir bahçe tasarlamak zor olabilir. Ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, kendinizi bunalmış hissedeceksiniz; hemen vazgeçmeniz yeterli olabilir.

Pekala, “çenenizi kaldırın!” demek için buradayız. Sizin (ve diğer herkesin) seveceği bir bahçe tasarlamaya yönelik 15 ipucu için okumaya devam edin.

1. Amacı ve Stili Belirleyin

Birkaç arka bahçeye bakın ve bahçelerinin hepsinin farklı olduğunu göreceksiniz. Bunun nedeni, her ev sahibinin kendi isteklerine ve kişisel tarzına sahip olmasıdır.

Örneğin, evde yetiştirilen ürünler için bir sebze bahçesi dikmek isteyebilirsiniz. Veya dinlenmek için bir yer veya çocuklarınız için bir oyun alanı isteyebilirsiniz. Tahmin edebileceğiniz gibi, bahçenizin görünümü bu seçenekler arasında büyük ölçüde değişecektir.

Bahçe Tasarımı İpuçları - Amaç - Sebzeler
Sebze bahçeleri, organik olarak kendi kendine yeterliliğe değer verenler için çekici seçenekler olabilir.

Ayrıca, kişisel tarzınızı da hesaba katın. Yapısal bir insansanız, geometrik şekiller ve net hatlara sahip bir bahçeyi tercih edebilirsiniz. Öte yandan, daha özgür ruhluysanız, özgür bir tasarım size daha çok yakışacaktır.

Evinizin mevcut mimari tarzını da unutmayın . Ne de olsa, bahçenize çıkıp farklı bir dünyada (kötü bir şekilde) olduğunuzu hissetmek istemezsiniz.

2. Çevre ve İklimi Değerlendirin

Türkiye’de farklı dayanıklılık bölgeleri vardır ; sıcaklık aralıklarıyla ayrılırlar. Ancak bahçecilikte dayanıklılık bölgelerinden daha fazlası var. Ayrıca, sahip olduğunuz toprak tipinin yanı sıra dış mekanınızın aldığı nem ve güneş ışığına maruz kalma durumunu da hesaba katmanız gerekecektir.

Diyelim ki yazları sıcak ve kurak olan bir yerde yaşıyorsunuz. Bu durumda, sıcak havalarda gelişen kuraklığa dayanıklı bitkilerle uğraşmak isteyeceksiniz. Ve eğer kışları soğuk ve dondurucu olan bir yerde yaşıyorsanız, paranızın karşılığını en iyi şekilde alabilmek için dona dayanıklı bitkiler isteyeceksiniz.

Toprak çeşitlerine gelince, kumlu, killi ve tınlı vardır. pH seviyesini ve besin içeriğini görmek için sizinkini test ettirebilir ve bitki seçimlerinizi oradan yapabilirsiniz.

Güneş ışığına maruz kalma biraz daha karmaşıktır çünkü öylece dışarıya bakıp bunu hemen belirleyemezsiniz. Güneşin bahçenizde nasıl hareket ettiğini görmek için tüm gününüzü ayırın ve güneş ışığını en çok ve en az nereden aldığınızı not edin. Bu, bahçe düzeninizi daha iyi planlamanıza yardımcı olabilir.

3. Uygun Yeşilliği Seçin

Yukarıdakileri göz önünde bulundurarak bahçeniz için uygun yeşillikleri seçebilirsiniz. Ek olarak, bahçecilik seviyenizi de düşünmeniz gerekir. Ne de olsa, baş parmağınız yeşil olandan daha fazla siyahsa, dokunuşunuzla bir dakikadan kısa sürede solacak olan o pahalı ve huysuz bitkiyi satın almak istemezsiniz.

Bahçe Tasarım İpuçları - Yeşillik - Çalılar
Çalıların yetiştirilmesi çiçeklerden daha kolay olabilir, ancak yeşil başparmak yerine Edward Makas Eller gerekir.

Seçeneklerinizi tartarken kendinizi sadece bitki ve çiçeklerle sınırlamayın. Çalılar, ağaçlar ve diğer peyzaj özelliklerini göz önünde bulundurun. Bunların hepsi bahçenize derinlik, yükseklik ve görsel ilgi katabilir.

4. Az Bakım Gerektiren Tesisleri Tercih Edin

Bu anlamda, yüksek bakım gerektiren tesislere bakarak kendinizi yormak istemezsiniz. Ve belki de henüz bir bahçıvan olarak o kadar rahat hissetmiyorsun. O zaman en iyi seçiminiz az bakım gerektiren bahçe bitkileri satın almaktır.

İdeal olarak, yerel bitkiler elde edersiniz ; zaten yerel çevre ve toprak koşulları için uygundurlar. Bu, çok fazla sulamaya, budamaya ve gübrelemeye ihtiyaç duymayacakları anlamına gelir. Bir bonus da, vahşi yaşamı çekmeleri ve desteklemeleridir!

Bahçe Tasarımı İpuçları - Az Bakım - Yerli Bitkiler
Yaşadığınız yerde doğal olarak yetişen bitkileri dahil ederek bahçeciliği kendiniz için kolaylaştırın

Yıllık bitkiler yerine çok yıllık bitkileri de tercih edebilirsiniz. Tek yıllık bitkilerde olduğu gibi çok yıllık bitkileri tekrar dikmeniz gerekmez. Çok yıllık bitkiler ayrıca kök sistemlerini kurmak için zamanları olacağından daha az bakım gerektirir; sık sık döllenmeleri gerekmeyecek.

Bakımı daha da azaltmak için malç ve diğer doğal bahçe malzemeleri kullanın. Bunlar toprağınızın nemi tutmasına ve yabani ot büyümesini önlemesine yardımcı olabilir.

5. Bir Odak Noktası Oluşturun

Bir odak noktası her şeyi bir araya getirebilir ve kasıtlı olarak insanların gözlerini bir şeye çekebilir.

Şimdi soru şu, odak noktanız ne olmalı? Cevap, bahçenizin amacının ve tarzının ne olduğuna bağlıdır.

Bahçe Tasarım İpuçları - Odak Noktası
Doğal veya yapay odak noktaları, bahçenizde uyumlu bir görünüm ve his yaratmanıza yardımcı olur.

Dinlenmek için bir alansa, odak noktası büyük bir ağaç, heykel, çeşme veya su özelliği olabilir. Eğlenecek bir yer için, o zaman bir bank veya oturma alanı olurdu . Ve bir sebze bahçesi için, aşağı sarkan büyük trompet benzeri çiçeklerle birlikte sürünen kabak sarmaşıklarının bulunduğu kemerli bir yürüyüş yolu olabilir.

Odak noktaları oluşturmak için sert peyzajı da kullanabilirsiniz. Örneğin, dekoratif bir çit veya sevimli bir bahçe yolu, dış mekanınıza büyü katabilir.

6. Farklı Dokular ve Renkler Kullanın

Her şeyi ilginç kılmak için bahçenizde farklı dokuları ve renkleri harmanlayın. Bu, etrafta dolaşırken ve muhteşem yeşilliklere bakarken insanların ilgisini çekecektir.

Bahçe Tasarımı İpuçları - Dokular ve Renkler
Bir bahçenin paletini ve dokusunu değiştirmek, duyulara daha görsel ve dokunsal bir çekicilik sağlar.

Ziyaretçilerin bahçenizdeki güzel manzaralardan daha fazlasını deneyimleyebilecekleri duyusal bir bahçe bile yapabilirsiniz. Yaprakları tüylü, mumsu, sert, yumuşak vs. olan farklı bitkiler merak uyandırabilir. Konuklarınızın bahçenizde dolaşmasına ve ardından saatlerce konuşmasına neden olacak!

7. Kenarları ve Yolları Kullanın

Bir bahçenin yalnızca doğal unsurlardan oluşması gerekmez. Aslında, bunu yaparsanız dağınık ve düzensiz görünebilir. Güçlü bir odak noktanız olsa bile, bu hemen belli olmaz.

Ziyaretçileri bir yerden diğerine nazikçe yönlendirmek için kenarları ve yolları kullanabilirsiniz. Bu zor bir düzenlemedir, ancak mutlaka “zor” görünmesi gerekmez.

Bahçe Tasarım İpuçları - Yollar
Bahçenizde size rehberlik eden ilgi çekici patikalarla doğayı karşılaştırın

Örneğin, kenarlar için çakıl ve patikalar için taşlar, bitkilerinizi ve çiçeklerinizi tamamlayacaktır. Ayrıca, bahçenizi tanımlayabilir ve farklı renklere, dokulara, bitki türlerine vb. odaklanabileceğiniz bölümlere ayırabilirler.

8. Görsel İlgi Noktaları Ekleyin

Odak noktalarınıza ek olarak, bahçenizi görsel ilgi noktaları ile serpiştirmelisiniz. Bunlar, dış mekan alanınızı harikadan mükemmele taşıyacak şeylerdir.

Bahçe Tasarımı İpuçları - Görsel İlgi
Dikkatlice yerleştirilmiş birkaç göz alıcı vurgu veya mobilya, bir bahçenin estetik çekiciliğini gerçekten artırır

Buraya bir su özelliği ve sebze bahçenizi çevreleyen küçük bir ahşap çit gibi bir bahçe yapısı ekleyin. Bu büyüleyici dokunuşlar, istediğiniz ruh halini yaratabilir; örneğin, su özellikleri, peluş dış mekan kanepenizde uykuya dalmanız için yatıştırıcı bir damlama sesi sağlayacaktır .

9. Yaban Hayatı Dostu Özellikleri Dahil Edin

Yaşadığınız yere bağlı olarak, yerel yaban hayatı mücadele ediyor olabilir. Olmasalar bile, onlara yiyecek, yıkanma yapıları ve barınak konusunda yardım etmek iyi bir davranış olabilir. Ayrıca, vahşi hayvanlar her zaman öngörülemezdir, bu nedenle bahçenizdeyken Tabiat Ana şovunu izlemekten asla sıkılmayacaksınız!

Bahçe Tasarım İpuçları - Yaban Hayatı Dostu - Kuş Banyoları
Doğanın dengesinin bozulmasını önlemek için vahşi yaşamı hoş karşılayan özelliklerle bahçenizi zenginleştirin

Ara sıra yaramaz sincap veya sincap da bulabilecek kuş besleyicileri koymayı düşünün. Bu tüylü canlılar sıcak bir yaz gününde serinleyebildikleri için kuş banyoları da harikadır.

Sevimli kuş ailelerine yakından ve kişisel bir bakış için yuva kutuları takın . Şanslıysanız, çiftler bahçenize biraz neşe getirmek için her yıl geri gelir.

10. Kapları Kullanın

Konteynerler, bahçe tasarımınıza renk ve çok yönlülük katmanın harika bir yoludur. Tüm şekillerde, boyutlarda ve malzemelerde bulunurlar, bu nedenle birkaç farklı bahçe tasarımı fikri oluşturmak için olasılıklar sonsuzdur.

Kapları kullanmanın birçok faydası vardır. Onları hareket ettirebildiğiniz için, çok az zaman veya çaba harcayarak bahçenizin görünümünü hızla değiştirebilirsiniz.

Bahçe Tasarım İpuçları - Konteynerler
Saksılar ve ekiciler her ortamda çalışır ve her şeyi istediğiniz zaman değiştirmenize olanak tanır

Balkon veya verandanız gibi yetişemeyecekleri yerlere de bitki ekleyebilirsiniz. Çok fazla alanınız yoksa ama yine de bir tür bahçeye sahip olmak istiyorsanız bu harika.

Ayrıca odak noktaları oluşturabilir ve dikey ilgi ekleyebilirsiniz. Çoğu zaman, dış mekanlarımızdaki dikey olasılıkları unuturuz, bu yüzden bu sizin parlama şansınız!

11. Dikey Bahçeciliği Düşünün

Dikey alanlardan bahsetmişken, bahçecilik yaparken yukarı doğru düşünün. Bu sadece yerden tasarruf sağlamakla kalmaz, aynı zamanda boyut da kazandırır. Yine, bu, küçük alanları olan insanlar için olağanüstü.

Bahçe Tasarım İpuçları - Dikey Bahçecilik
Dikey alanları ve yüzeyleri optimize etmek, yer kaplamadan bitki örtüsünü sergilemenizi sağlar

Dış mekanda sahip olduğunuz duvar, çit, kafes, asma sepet, modüler sistemler ve diğer dikey yüzeylere bitkilerinizi koyabilirsiniz. Kısa sürede, küçük bir bahçeniz olsa bile yemyeşil bir alan yaratacaktır.

Bu alanlar için bitki seçerken yetiştirme koşullarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Yapıların da güçlü ve güvenli olduğundan ve uygun drenaja sahip olduğundan emin olun.

12. Aydınlatmadan Yararlanın

Ev sahipleri, bahçelerini gün ışığında hayal ettikleri için aydınlatmayı unutma eğilimindedirler. Ama neden bahçenizden en iyi şekilde yararlanıp hava karardıktan sonra da kullanmıyorsunuz?

Bahçe Tasarım İpuçları - Aydınlatma
İyi yerleştirilmiş birkaç lamba, bahçenizi geceleri büyülü bir yere dönüştürebilir.

Aydınlatma, en iyi özelliklerinin tümünü vurgulayabilir ve aynı zamanda emniyet ve güvenlik sağlayabilir. Dış mekan alanınızda ilginç noktalar yaratmak için ortam, vurgu ve görev aydınlatmasının iyi bir kombinasyonunu kullanın. Ateş çukurları aydınlatma, ambiyans ve odak noktası sağlayabilir, böylece bir taşla çok sayıda kuş öldürür.

13. Mevsimsel Renk Şemaları Oluşturun

Tüm yıl boyunca aynı renk düzenini korumak sıkıcı olabilir. Bahsetmiyorum bile, bazı bitkiler ve çiçekler belirli mevsimlerde pek iyi olmaz.

Bahçe Tasarım İpuçları - Mevsimsel Renk Şemaları
Yılın farklı zamanlarında çiçek açan mevsimlik bitkilerle bahçenize çeşitlilik katın.

Sezonluk renk şemaları oluşturarak her şeyi ilginç tutun. Aylar geçtikçe bahçe tasarımınız dinamik olacak ve en iyi çiçek ve yeşillikleri sergileyecek. Örneğin ilkbaharda lale, nergis ve sümbül, sonbaharda aster, yıldız çiçeği ve krizantem dikebilirsiniz.

Ambiyansa katkıda bulunmak için tonlarla oynayın. Örneğin, pastel renkler hafif ve eğlenceli olabilir, bu da ilkbahar için mükemmeldir.

14. Oturma Alanları Ekleyin

Bahçenizde saatler geçirmek istiyorsanız, bunu ayakta yapmak istemezsiniz. Oturma alanları, yorgun ayaklarınızı dinlendirebileceğiniz ve güzel bahçenizin görüntüsünü, sesini ve kokusunu içinize çekebileceğiniz olmazsa olmazlardandır.

Rahat, iyi görüş sağlayan ve açıkta olmayan yerleri seçin. Son nokta için bir seçeneğiniz yoksa, iyi yerleştirilmiş bir veranda şemsiyesi iyi çalışır. Ek olarak, kendilerini bütünleşmiş ve yersiz hissetmelerini sağlamak için diğer unsurlarla olan mesafeyi de hesaba katın.

Bahçe Tasarım İpuçları - Oturma
Hafif bir atıştırmalığın tadını çıkarmak için rahat bir koltuk ve masa ile bahçenizde geçirdiğiniz zamanı artırın

Malzemeye gelince, tüm hava koşullarına dayanıklı hasır olağanüstü. Taşlarınız elementlere dayanacak ve gerektiğinde hareket etmek için hafif olacaklar.

Açık havada yemek yemeyi planlıyorsanız yan sehpalar veya hatta tam açık yemek takımları ekleyin .

15. Sürdürülebilir Bahçecilik Uygulamalarını Dahil Edin

Sadece bir gezegenimiz var, bu yüzden evinizi dekore ederken ve yükseltirken ona nazik davranmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Neyse ki, çevre dostu tasarımlar çoktur!

Bahçe Tasarımı İpuçları - Sürdürülebilir - Kompostlama
Kompostlama ve malçlama sadece etkili bahçecilik uygulamaları değil, aynı zamanda çevre dostudur

Dahil edebileceğiniz bazı sürdürülebilir bahçe uygulamaları şunları içerir:

  • Organik ve doğal ürünler kullanmak
  • kompostlama
  • Akıllıca sulama (sabah erken veya akşam)
  • Yağmur varili olması
  • malçlama
  • Tamamlayıcı ekim
  • Yenilenebilir kaynakları kullanmak

Bu uygulamalarla karbon ayak izinizi azaltacaksınız. Daha da iyisi, bakım ve maliyetleri de azaltacaksınız!

İpuçlarımızla Bahçe Tasarlamak Çok Kolay

Bir bahçe tasarlamayı düşündüğünüzde aklınız karışabilir. Ancak, bu düzenli liste yardımcı olmak için burada.

Bahçenizin her santimetrekaresinden yararlanmakla kalmaz, aynı zamanda bir profesyonel tarafından tasarlanmış gibi görünmesini de sağlayabilirsiniz. Bir dahaki sefere insanları davet ettiğinizde, o kadar etkilenecekler ki peyzaj mimarınızın numarasını isteyecekler. Arkanıza yaslanın ve onlara her şeyi kendi başınıza yaptığınızı söyledikten sonra çenelerinin düştüğünü gördüğünüzde gülün!

bahçe tasarımı

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 5 / 5. Toplam Oy : 4

Burayı ilk değerlendiren siz olun.