Mutfak Dolapları Nasıl Boyanır

4.9
(10)

Mutfak dolaplarınızı ve ünitelerinizi yeniden boyayarak bütçenize göre yeni bir görünüm kazandırın. Eksiksiz bir mutfak tadilatı maliyetli ve stresli olabilir, ancak yerleşim düzeninden memnunsanız ve dolaplarınız sağlamsa, neden elinizdekileri boyamayı düşünmüyorsunuz?

Mutfak dolaplarını boyamaya nereden başlamalıyım?

Uzmanlar, kapıları sökerek başlarlar, çoğu sadece menteşelerdeki klipsleri açar, çünkü yatay olarak boyarsanız akma ve damlamalara daha az eğilimli olursunuz.

Yeriniz yok mu veya bunları kaldıramıyor musunuz? Tüm metal işleri ve boyayı yerinde gizlemeye özen göstererek menteşeleri maskeleme bandıyla kapatın. Yine de her zaman tutamakları çıkarın, akülü bir tornavida burada işleri hızlandıracak ve zemini korumak için toz tabakaları veya gazeteler bırakacaktır.

Sadece dolapların üzerini boyayabilir misin?

Çoğu uzman dolap boyaları, tüm ahşap ve akrilik dolaplar için uygundur. İşin püf noktası hazırlıkta.

Dolapları boyamaya nasıl hazırlarsınız?

Kısayol yok! Yerleşik mutfak kiri çıkarmak için temizlik şarttır. İşler gerçekten kötüyse Zep Commercial Çok Amaçlı Temizleyici ve Yağ Çözücü gibi uzman bir yağ giderici kullanın.

Ardından, boya tutuşuna yardımcı olmak için yüzeyi ‘anahtarlayın’. Bu gerçekten sadece hafif bir kum, ince taneli bir kağıt kullanarak – 150-250 tane yapmalıdır. Çıldırmaya gerek yok, sadece düz, mat bir yüzeyi hedefleyin. Ardından tozu nemli bir bezle silin ve tamamen kurumasını bekleyin.

Mutfak dolapları nasıl boyanır – adım adım

Mutfak dolaplarınıza biraz boya vererek yeni bir yaşam süresi verin. Rust-Oleum’un Mutfak Dolabı Boyası gibi iş için tasarlanmış bir formül seçin. Sonuç, darbelere ve sık silmelere dayanacak kadar dayanıklı, kireçli bir yüzeydir.

Ahşap veya melamin dolaplar için astar veya son kat uygulamasına gerek yoktur. Bununla birlikte, parlak dolapların ince taneli bir zımpara kağıdı ile hızlı bir şekilde zımparalanması gerekecektir.

Neye ihtiyacın olacak

 • Yağ sökücü
 • Maskeleme bandı
 • Tornavida
 • Boya karıştırıcı
 • boya fırçası
 • Rulman
 • Mutfak dolabı boyası

1. Tüm yüzeyleri temizleyin

Boyamaya başlamadan önce, kir ve yağı temizlemek için mutfak dolaplarınızı bir deterjanla iyice temizleyin. Kurumasını bekleyin.

2. Duvarları ve zeminleri koruyun

Boyamak istemediğiniz duvarları ve yüzeyleri korumak için dolapların kenarları boyunca maskeleme bandı çalıştırın. Ayrıca keskin bir kenar oluşturmaya yardımcı olacaktır. Boya damlamalarını yakalamak için tezgahları, zeminleri ve cihazları bir örtü ile örtün.

3. Kolları çıkarın

Çekmece ve dolap kulplarını dikkatlice çıkarmak için bir tornavida kullanın ve bir kenara koyun. Boya kutunuzu açın ve boyayı karıştırmak için bir çubuk kullanın.

4. Dolapları boyamaya başlayın

Boyanın eşit ve kapsamlı bir şekilde kaplanmasını sağlamak için herhangi bir köşeye veya ulaşılması zor alanlara girmek için bir fırça kullanarak başlayın.

5. Boyamayı bitirin

Dolapların ve çekmecelerin kalan yüzeylerini boya ile kaplamak için kısa bir şekerleme silindirine geçin. Rust-Oleum Mutfak Dolap Boyası bir saatte dokunma kurur.

6. Yeni mutfağınızın keyfini çıkarın

Tamamen kuruduktan sonra maskeleme bandını çıkarın ve tutamakları tekrar takın. Tam bir yenilemeye gidiyorsanız, neden eski kulpları yepyeni olanlarla değiştirmiyorsunuz?

Mutfak dolaplarının astara ihtiyacı var mı?

Astarlar boya için sağlam bir temel oluşturur ve budakların ve kusurların görünmesini engeller. Astarın türü, boyadığınız yüzeye bağlıdır. Ahşap yüzeyler için üretilmiş bir astarı seçin. Ahşap astar sadece çıplak, boyanmamış ahşap içindir.

Bazı mobilyaya özel boyalar astar gerektirmez. Hala emin değilseniz, tavsiye almak için kapınızın (veya asıl kapının kendisinin) bir fotoğrafını en yakındaki yapı marketine veya dekorasyon merkezine götürün.

Mutfak dolaplarında kullanılacak en iyi boya hangisidir?

Yine kapı tipine ve istediğiniz bitişe bağlıdır. Laminatlarda en güvenli seçenek ahşap, melamin ve MDF için tasarlanmış çok amaçlı özel bir boya satın almaktır. Herhangi bir yumurta kabuğu veya iç mekan ahşap boyası, ahşap ve önceden boyanmış mutfak kapılarında çalışacaktır. Tebeşir boyalar mutfak dolapları için uygundur ancak silinebilir bir yüzey elde etmek için genellikle son katı cila veya vernik ile kapatmanız gerekir.

Mutfak dolaplarını boyamak için en iyi ipuçları

Acele etmeyin, bu bir Pazar öğleden sonra makyaj projesi değil. Boyayı kalın ve hızlı bir şekilde püskürtmek cezbedicidir, ancak en ufak bir çizik tüm boyayı temizlediğinde pişman olacaksınız.

 • Boyayı ince tabakalar halinde oluşturmak için en az beş ila yedi gün bekleyin, hafifçe zımparalayın ve katlar arasındaki tozu silin.
 • Sabırlı olun ve astar için en az dört saat, diğer tüm katlar için 24 saat boya kuruma süresi verin.
 • Çok sağlam bir yüzey elde etmek istiyorsanız, en az iki kat renk uygulamayı bekleyin.
 • İnce bir köpük rulo, modern, düz bir yüzey sağlarken, fırçalar daha klasik, ressam etkisi bırakır.
mutfak dolabı boyama

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.9 / 5. Toplam Oy : 10

Burayı ilk değerlendiren siz olun.