Mutfak Dekorasyon Önerileri

4.8
(18)

Mutfak fikirleri koleksiyonumuzla evinizin kalbinde yeni bir başlangıç ​​yapın. Belki de bahçenize açılan veya bir yan dönüşü dolduran bir mutfak uzantısı düşünüyorsunuz. Veya sahip olduğunuz alanla çalışıyorsunuz, düzeni yeniden yapılandırıyor ve yeni birimler seçiyorsunuz. Mutfak projeniz ne olursa olsun, mutfağın nasıl planlanacağından mutfak düzeninin seçimine kadar temel tavsiyelerde bulunabiliriz .

Mutfaklarımız yemek yaptığımız, yemek yediğimiz, eğlendiğimiz ve sosyalleştiğimiz yerlerdir, bu nedenle tüm bu kutuları ve daha fazlasını içeren bir mutfak tasarımı oluşturmak önemlidir. Yoğun bir aile evi için hazır mutfak, fantastik işlevsellik sunacak ve alanı her santimetreden en iyi şekilde yararlanacak şekilde düzene sokacak ısmarlama bir çözümdür. Kısıtlı bir bütçeniz varsa , stili yenilemek ve evin en yoğun odasına yıllarca hizmet vermek için mutfak dolaplarını yenilemeyi veya yeni mutfak tezgahlarına yatırım yapmayı düşünün .

Çok çeşitli stiller görmek için aşağıdaki mutfak fikirleri galerilerimize göz atın veya belirli bir görünüme gönül verdiyseniz aramanızı modern mutfaklar, geleneksel mutfaklar veya ülke mutfakları ile daraltın.

Mutfak Dekorasyonu

Mutfaklar evin en çalışkan odasıdır. Birçok modern evde, yemek pişirmek ve temizlemek için bir yerden çok daha fazlasıdır. İnsanların yemek yemek, rahatlamak ve sosyalleşmek için bir araya geldiği evin merkezidir.

Gerçekleştirilecek tüm bu farklı işler ile doğru mutfak tasarımını elde etmek çok önemlidir. Mutfaklar elbette pratik olmalı, ancak her geçen gün artan mutfak dolapları, mutfak aletleri , mutfak tezgahları ve mutfak aksesuarları arasından seçim yapabileceğiniz, kişiliğinizi yansıtan şık bir mekan da olabilirler.

Hayalinizdeki mutfağı nasıl tasarlarsınız?

İnsanlar mutfaklarını, oynamak zorunda oldukları alan miktarına ve bireysel yaşam tarzlarına bağlı olarak farklı şekillerde kullanırlar. Ancak, herhangi bir mutfak tasarımı için geçerli olan ve mükemmel mutfağı tasarlamak için temel oluşturacak birkaç temel yönerge vardır.

Mutfağınızı yemek pişirmek ve çalışmak için farklı bölgelere ayırarak başlayın (yemek hazırlama ve yıkama). Pişirme bölgenizde fırınınız , ocak veya ocak , aspiratör ve varsa mikrodalga fırın bulunur. Bu alanın bir kapıya giden yolda veya odanın içinden geçen ana yolu kapatmadığından emin olun – insanlar yanınızdan geçmeye çalışırken sıcak pişirme kaplarını tutmak felaket için bir reçetedir.

Dikkate alınması gereken diğer hususlar arasında, tencereleri koymak için ocağın yanında yeterli alan bırakmak, tabakları servis etmek için bir alan ayırmak ve fırının önünde kapının engellenmeden açılması için yeterli alan olduğundan emin olmak yer alır – en az yarım metre olmalı.

Çalışma alanı, buzdolabınızın yanı sıra mutfak lavabonuz , bulaşık makineniz ve mutfak çöp kutunuzun bulunduğu yerdir – bunların hepsi, kalan yiyecekleri çöp kutusuna atabilmeniz, tabakları durulamanız ve ardından istifleyebilmeniz için mümkün olduğunca birbirine yakın olmalıdır. bulaşık makinesini minimum çabayla Mutfak dolaplarınızı ve çekmecelerinizi tabak ve çatal-bıçakları saklamak için de yerleştirmeyi kolaylaştırmak için yakına yerleştirmek isteyebilirsiniz.

Ayrı bir yardımcı odanız yoksa, çamaşır makineniz ve kurutma makineniz için bir yıkama bölgesi de hesaba katmanız gerekebilir . Kombine bir çamaşır kurutma makinesi yerden tasarruf sağlar ve kullanılmadığında mutfak ünitesi kapılarının arkasına saklanabilir.

Açık plan bir mutfakta, çalışma alanından mümkün olduğunca uzağa yerleştirilmiş ayrı bir yemek ve/veya oturma alanına da ihtiyacınız olacak, böylece bu alanlarda yemek yiyen veya dinlenen kimseyi rahatsız etmeyeceksiniz. Bir kahvaltı barı, küçük bir mutfakta resmi olmayan oturma yerlerini sıkıştırmanın akıllıca bir yoludur.

Doğru mutfak düzeni nasıl seçilir?

Seçtiğiniz mutfak düzeni büyük ölçüde alana göre belirlenecektir. Bir U-şekilli bir mutfak  en alanı daha verimli tasarımları biridir ve küçük mutfaklar için idealdir. Minimum kare çekimlerde maksimum depolama ve çalışma alanı sağlar. Karuselli köşe dolapları eklediğinizden emin olun, böylece bir inçlik depolama alanı boşa gitmez.

Bir L şeklindeki mutfak bir iyi çalışır açık mutfak tasarımı. Bir sıra mutfak ünitesi ‘L’nin bir tarafında uzanırken, bir sıra düşük seviyeli ünite ‘L’nin çıkıntılı kısmı boyunca uzanır – mutfak hazırlığı ile yemek veya oturma arasında bir bariyer oluşturmanın kolay bir yolu bölgeler.

Kadırga mutfakları  , süper verimli oldukları için profesyonel şeflerin ve hevesli amatörlerin en iyi seçimidir. Birbirine paralel çalışan iki mutfak ünitesi, her şeyi kolayca erişilebilecek hale getirir. Bu, küçük mutfaklar için en iyi çözüm olmayabilir, çünkü güvenli trafik akışı sağlamak için üniteler arasında mutlak minimum 120 cm’ye ihtiyacınız vardır – birden fazla kişinin yemek pişirme olasılığı varsa 140 cm.

Kadırga mutfağının daha açık planlı bir versiyonu, bir mutfak ada ünitesi ile bir duvar boyunca bir dizi mutfak ünitesine sahip olmaktır. L şeklindeki mutfakta olduğu gibi, ada ünitesi, çalışma mutfağı alanı ile yemek alanı veya yaşam alanı arasında bir ayrım oluşturabilir. Alan izin veriyorsa, bir mutfak adasının çalışma dışı tarafı, yemek kitaplarını saklamak için bar taburesi veya açık raflar eklemek için harika bir yerdir .

Mutfak stilinizi nasıl yaratırsınız

Mutfağınız için mükemmel düzeni tasarladıktan sonra, seçtiğiniz dolaplar ve yüzeylerle kendi zevkinizin ve kişiliğinizin bir kısmını ona enjekte etmeye başlayabilirsiniz. Mutfak tezgahları, mutfak arkalıkları , mutfak kapıları, mutfak döşemeleri ve mutfak kulpları gibi son rötuşların tümü , mutfağınızın genel görünümü ve hissi üzerinde büyük bir etkiye sahip olacaktır.

Çağdaş tasarımın hayranıysanız,  çelikten modern mutfak tezgahlarına sahip şık kulpsuz mutfak üniteleri sokağınızda olabilir. Kalabalık bir aile evi işletiyorsanız, dayanıklı laminat tezgahlı boyalı mutfak üniteleri daha pratik bir seçim olabilir. Boyalı ünitelerle ilgili en güzel şey, işaretlenip çizildikleri zaman neredeyse hiç para harcamadan kolayca yeniden boyayabilmenizdir.

Yeterli mutfak depolama alanı eklediğinizden emin olun

Ne kadar mutfak dolabına ihtiyacınız olacağını hafife almak kolaydır. Tencere, tava, tabak takımı, çatal bıçak takımı, ev aletleri, çamaşırlar, temizlik ürünleri gibi tüm mutfak ekipmanlarınızın ve ayrıca yiyecek ve içeceklerden ütü masası ve elektrikli süpürgeye kadar mutfağınızda saklamanız gerekebilecek her şeyin bir listesini yapın. Listenizi aldıktan sonra, onun etrafında depolama çözümleri tasarlayabilirsiniz.

Bir kiler veya açılır kiler , yiyecekleri saklamanın en pratik yoludur; yerleşik bir şarap rafı, hatta bir şarap dolabı veya şarap soğutucusu da kullanışlı olabilir. Yerleşik baharat raflı mutfak dolapları veya çatal bıçak takımı için yerleşik bölmeli mutfak çekmeceleri, işleri düzenli tutmak için çok yardımcıdır. Entegre geri dönüşüm bölmesine sahip dışarı çekilebilir bir çöp kutusu , çevre için üzerinize düşeni yapmayı kolaylaştırır.

Buraya tıklayarak yemek odası takımı modellerini inceleyebilirsiniz.

mutfak dekorasyon

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.8 / 5. Toplam Oy : 18

Burayı ilk değerlendiren siz olun.