Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

5
(18)

Evin kalbinin mutfak olduğu düşünülürken, dinlenmek için en çok zaman geçirdiğimiz yerin oturma odası olduğunu söylemek doğru olmaz mı? Bu nedenle, eşit ölçülerde hem rahatlatıcı hem de pratik bir alan yaratmak çok önemlidir.

Ön odanızı değiştirecek veya açık plan bir aile alanını yükseltecek oturma odası fikirleri arıyorsanız doğru yere geldiniz. Uzmanlarımız, bütçeden bağımsız olarak tüm hane halkının rahatlayabileceği rahat bir alan yaratmayı tam olarak biliyor, herkes için fikirlerimiz var.

İster bir yeniden dekore etme projesi planlayın, ister bir mobilya ile mini bir makyaj yapın, oturma odası renk şemalarından küçük oturma odası fikirlerine kadar her konuda kılavuzlarımızı yeniden düşünün, ev yolculuğunuza ilham vermenize yardımcı olacaktır. Dinlenme salonunun canlandırılmasından oturma odasının yeniden düzenlenmesine kadar, rahat veya den yardımımız elinizin altında.

Oturma Odası Nasıl Dekore Edilir?

İyi bir başlangıç ​​noktası, oturma odanıza düzenli olarak kaç kişi sığdırmanız gerektiğini düşünmektir. Bu, doğru oturma odası mobilyalarını seçmenize yardımcı olacaktır.

Oturma odama ne koymalıyım?

Büyük bir aile, herkesin rahatça oturabileceği bir yere sahip olduğundan emin olmak için en azından büyük bir kanepeye ve birkaç koltuğa ihtiyaç duyacaktır.

Alan darsa, puflar ve puflar ekstra koltuklara gizlice girmenin akıllıca bir yoludur ve evde daha az insanın olduğu zamanlarda kolayca saklanabilir.

Oturma odanızda eğlenmeyi seviyorsanız, insanlar ziyarete geldiğinde daha sosyal düzenlemelere taşınabilecek birkaç hafif yan sandalyeye sahip olmak iyi bir fikirdir. Küçük yan sehpalar veya iç içe geçme masaları, konuklara içeceklerini içebilecekleri bir yer sağlayan başka bir kullanışlı eklentidir.

Oturma odası mobilyaları nasıl kurulur?

Bu, oturma odanızın boyutuna ve odanın en çok ne için kullanıldığına bağlıdır. Küçük oturma odaları , insanların sandalyelerin etrafında dolanmadan veya inciklerini sehpaya vurmadan hareket edebilecekleri yeterli alan olmasını sağlamak için duvarlara mobilya yerleştirmenizi gerektirebilir.

İdeal olarak, optimum trafik akışını sağlamak için her bir mobilya parçası arasında en az 50 cm’ye ihtiyacınız vardır.

Oynamak için biraz daha fazla alanınız varsa, rahat bir oturma alanı oluşturmak için mobilyaları duvarlardan uzaklaştırın. Bu, özellikle açık plan yaşam alanlarında iyi çalışır ve dinlenme alanını caddelerden veya yemek, yemek pişirme ve çalışma alanlarından ayırmaya yardımcı olur. Kanepenizin arkası çok fazla görünmüyorsa, dekoratif objelerle dolu alçak bir konsol masasının arkasına saklayın.

İyi bir halı aynı zamanda bir yaşam alanını bölmeye yardımcı olabilir ve daha samimi hissettirebilir. Kanepelerin ve sandalyelerin ön ayaklarını halının üzerine yerleştirin, arka ayakları açıkta bırakarak uyumsuz mobilyalara daha bütünlüklü bir his verin.

Oturma odanız ana TV odanızsa, koltukların televizyonu iyi bir şekilde görebilmek için konumlandırılması gerektiğini ve izleyicilerin gözlerini kısması gereken kadar uzakta olmadığını söylemeye gerek yok. TV’siz oturma odaları, ister bir dönem şöminesi, ister süslü bir ayna ya da iddialı bir sehpa olsun, size estetik açıdan daha hoş bir odak noktası seçme özgürlüğü verir .

Bir TV’niz varsa ancak izlemediğiniz zamanlarda yayınlanmasını istemiyorsanız, onu her zaman çekici bir TV dolabının kapılarının arkasına saklayabilirsiniz.

Oturma odası depolama fikirleri

İyi bir oturma odası depolaması , neredeyse iyi bir oturma odası düzeni kadar önemlidir. Her gün tüm ev halkı tarafından kullanılan bir alanda dağınıklık hızla birikebilir, bu nedenle her şeyin doğru yerde olması önemlidir.

Çekmeceli bir sehpa veya gizli bir raf, uzaktan kumandaları elinizin altında ama gözden uzak tutmak için mükemmeldir. Gizli bir saklama bölmesini ortaya çıkarmak için açılan tabureler, özellikle küçük oturma odalarında başka bir düzenli toplama hilesidir. Açık raflar, kitaplar ve süs eşyaları için harikadır, ancak oturma odanızda, dizüstü bilgisayarlar ve sergilemesini istemediğiniz diğer eşyaları koyabileceğiniz bir tür çekmece veya dolap depolaması olması yararlıdır. Kapıları veya çekmeceleri olan herhangi bir mobilyanın düzgün bir şekilde açılması için bolca yer bırakmayı unutmayın.

Oturma odaları için yeni renkler neler?

2021’de oturma odalarındaki en büyük renkler için pembe oturma odası ve yeşil oturma odası fikirlerimize göz atın .

Bununla birlikte, sessiz bir taban ile asla yanlış gidemezsiniz, bu yüzden gri oturma odası fikirlerimiz ve nötr oturma odası fikirlerimiz her zaman alakalı olacaktır.

Bir oturma odasını aydınlatmanın en iyi yolu nedir?

Oturma odaları çok işlevli alanlardır, bu nedenle gerçekleştirmeleri gereken tüm farklı görevler için aydınlatmaya ihtiyaçları vardır. İlk olarak, genel bir ışık kaynağına ihtiyacınız olacak – örneğin, bir tavan askılı ışık – bu, evin etrafını dolaşırken odayı günün daha karanlık saatlerinde aydınlatacak.

Duvar lambaları ve masa lambaları , dinlenme zamanı geldiğinde daha yumuşak bir ışıltı verecektir. Rahat bir koltuğun yanında bulunan ayarlanabilir bir okuma lambası, okuyucuların odanın geri kalanını gözünü kamaştırmadan kitaplarına odaklanmalarını sağlar.

Resmi, salon tarzı bir oturma odası, ister standart bir lamba ister tasarımcı bir avize olsun, etkilemek için dekoratif aydınlatma gerektirir. Favori bir sanat eserine dikkat çekmek için resim ışığı gibi vurgulu aydınlatma eklemeyi de düşünebilirsiniz.

Oturma odanızın aydınlatması için en az iki elektrik devresine sahip olmak iyi bir fikirdir – biri ana ışık için, diğeri daha yumuşak aydınlatma için – ve ayrıca ışık seviyesini günün saatine, göreve göre kontrol edebilmeniz için kısma anahtarları ve ruh hali.

oturma odası fikirleri

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 5 / 5. Toplam Oy : 18

Burayı ilk değerlendiren siz olun.