Sweef Ab

4.1
(119)

Sweef Ab adres, telefon, yol tarifi ve yorumları yer almaktadır.

Adres : Drottninggatan 75, Stockholm – Sweden

Telefon : 08-410 441 05

Sweef Ab Yol Tarifi

Sweef AB

Sweef Ab Sweden ilinde hizmet vermektedir. Açık adresi Drottninggatan 75, Stockholm – Sweden olan Sweef Ab, işletmesine 08-410 441 05 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca Sweef Ab ulaşım ve yol tarifi bilgilerini alabilmek için yukarıda yer alan haritayı kullanabilirsiniz. Sayfamızın altında bulunan Sweef Ab yorumları bölümünü inceleyebilir, firma puanını görebilir ve isterseniz sizde yorum yaparak deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz. Sweef Ab hakkında daha detaylı bilgi almak yukarıdaki bilgileri kullanarak Sweef Ab ile iletişime geçebilirsiniz.

Sayfamızda yer alan Sweef Ab ile ilgili tüm bilgiler Google Maps kaynağından çekilmektedir. Bilgilerin doğruluğundan firmamız sorumlu tutulamaz. Sweef Ab için yapılan yorumların sorumlulukları yorum yapana aittir. Sweef Ab bilgilerinde hata yada eksiklik olduğunu düşünüyorsanız yada Sweef Ab sahibi iseniz ve işletme bilgilerinin kaldırılmasını istiyorsanız bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.1 / 5. Toplam Oy : 119

Burayı ilk değerlendiren siz olun.

Sweef Ab Yorumları

  1. Ayıyı Mart ayında çevrimiçi sipariş ettim, hızlı teslimat aldı. Ne yazık ki, alt kısım nakliye sırasında hasar gördü, bu yüzden yanlış monte edilen yeni bir alt parça almak için 6v beklemek zorunda kaldı. Şimdi 4 ay sonra, bir önceki koltuk uzun bir süre yanlış yüklendiğinden, yeni bir koltuk ile tamamen yeni bir alt parçaya kavuştuk. Ayıyı seviyorum, hiç bu kadar rahat bir kanepem olmadı. Ve aldığımız tüm yardımlar için minnettarız.
    Ama ne yazık ki tüm bekleyenler için derecelendirmeyi düşürmek zorunda. Ve dairemin artık devrilmesi gereken kanepe parçalarıyla dolu olduğunu.

  2. Çok iyi ürün süper iyi personel ama bir şeyler ters gittiğinde korkunç müşteri desteği !!!
    Birkaç aydır birkaç kez bulundum ve mağazadaki personel süper iyi davrandı, ancak ne yazık ki ofisleri tarafından bize birkaç kez siparişimizi vermek için bekleyebileceğimizi söyledikleri için yanlış bilgilendirildikleri görülüyor. Daha sonra taktığımızda 10-12 haftalık teslimat olduğu söylendi. Açıkçası hayal kırıklığına uğradık ama bunu kabul ediyoruz. Şimdi, yılın başında siparişi alabileceğimize dair bir e-posta alıyoruz. (15-16 hafta) Desteğe yazıyoruz ve ardından onların bizim hatamız olduğunu ve çalışanlarını yanlış anladığımızı düşünerek sona eren uzun bir e-posta görüşmesi alıyoruz. Bundan sonra, beni bir müşteri olarak suçlamaya devam etmek için “mücadeleyi” üstlenecek olan inanılmaz derecede “ücretli” bir kadından bir telefon alıyorum. Hatta siparişimizi kaldırmakla tehdit ediyor! Bu davayı ele almalarından inanılmaz derecede hayal kırıklığına uğradım ve mallarımız gelmezse, bu ARN için geçerli olacak

  3. Kötü kuyruk sistemi. Personeli görmek veya birine yardım edebilecek birini bulmak zor. Müşteri gibi görünüyorlar

  4. Ürünleri ile ilgilendiğiniz için personelden mükemmel hizmet!

Yoruma Kapalı